Położenie geograficzne

Drukuj

 

Miejscowość Leńcze leży na południu Polski. Obszar ten należy do Pogórza Karpackiego, dokładniej do Pogórza Wielickiego, które graniczy od zachodu z Pogórzem Śląskim.

Położone są w odległości 34 km od Krakowa i około 5 km od małego miasta Kalwaria Zebrzydowska.

Do roku 1976 wieś należała do województwa krakowskiego, później po podziale administracyjnym do województwa bielskiego.

 

 

 

Obecnie Leńcze administracyjnie należą do województwa małopolskiego, powiat wadowicki, gmina Kalwaria Zebrzydowska. Miejscowość graniczy od zachodu z Przytkowicami, od wschodu z Podolanami, od północy z Grabiem (gmina Skawina), od południa z Zarzycami Wielkimi i Izdebnikiem (gmina Lanckorona).

 

 Ukształtowanie powierzchni
Leńcze leżą w zachodniej części Pogórza Wielickiego w dorzeczu  Skawinki na lewym brzegu rzeki Cedron, przy linii kolejowej Kraków – Zakopane. Wzdłuż linii kolejowej biegnie droga powiatowa nr 1798, która łączy się z drogą główną wsi.

Krzyżujące drogi łączą stację Leńcze z międzynarodową trasą Cieszyn - Kraków.

Krajobraz tej miejscowości jest znacznie urozmaicony. Wzniesienie wzgórza Pyrczek na północy wynosi 354 metrów nad poziom morza. Od południa spada stromo do doliny Cedronu wznoszącej się na 250 metrów nad poziom morza. Gdzieniegdzie teren obniża się lub wznosi, takie ukształtowanie dzieli Leńcze na dolne i górne. W miejscu obniżenia terenu rozciąga się dolina rzeki Cedron. Nad tą rzeką zlokalizowane są liczne łąki i pastwiska.

Budynki rozmieszczone są wzdłuż ciągów drogowych.

Od kościoła parafialnego, i  z tzw. "Kamieńca" a zwłaszcza od szkoły rozciąga się w kierunku południa wspaniała panorama na Lanckoronę i Kalwarię Zebrzydowską , a na dalszym planie na pasmo Babiej Góry (1725 m n.p.m.) i Police, zaś w kierunku północnym na Bielany Krakowskie .

 

 

 


Powierzchnia 

Ogólna powierzchnia

716 ha

Grunty orne

466,53 ha

Sady

21,03 ha

Lasy

54,80 ha

Pastwiska i łąki

117,00 ha

Wody stojące

0,70 ha

Wody płynące

1,18 ha

Obszary zajęte przez kolej

7,18 ha

Obszary zajęte przez drogi

17,55 ha

 

 

Friday the 19th.
Copyright

©

Template © Joomla Template